Grow your YouTube views, likes and subscribers for free
Get Free YouTube Subscribers, Views and Likes

'Absolutna patologia!'. Bosak: Tusk przed Trybunał Stanu. Złamał konstytucję

Follow
Wirtualna Polska

Polska podpisała z Ukrainą umowę o bezpieczeństwie tuż przed szczytem NATO w Waszyngtonie. To jedna z ostatnich i najważniejszych dla Ukrainy umów mówi w rozmowie z WP były ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło. Dlaczego dla Ukrainy była to jedna z najważniejszych umów i co zawiera porozumienie podpisane przez Zełenskiego i Tuska?

Porozumienie podpisane w poniedziałek przez premiera Donalda Tuska oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził Warszawę w przeddzień szczytu NATO w Waszyngtonie, jest uzupełnieniem postanowień Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia Ukrainy przyjętej w Wilnie w lipcu 2023 roku.

Jako pierwsza takie porozumienie podpisała w styczniu Wielka Brytania, następne były Niemcy i Francja. Dotychczas umowy zawarło 17 państw, w tym przed kilkoma dniami Stany Zjednoczone; podpisanie takich porozumień zadeklarowały 32 kraje.

Polska ma nadal wspierać Ukrainę w eksploatacji sprzętu wojskowego, rozważy przekazanie jej pozostałych myśliwców MiG29.

Podpisanie umowy z Polską trwało tak długo, ponieważ jak słyszałem od swoich kolegów dyplomatów, dla Ukrainy Polska jest najważniejszym krajem tranzytowym, jeśli chodzi o dostawy amunicji i broni. Warto zwrócić uwagę na jedną obietnicę o 14 polskich myśliwcach MiG, które byłyby przekazane Ukrainie pod warunkiem, że Polska dostanie na szczycie deklarację wsparcia myśliwcami ze strony innych członków NATO zauważa Jan Piekło.

Prezydent Zełenski odnosząc się do podpisanej w poniedziałek polskoukraińskiej umowy w zakresie bezpieczeństwa ocenił, że jest to "doniosłe i ambitne porozumienie", które jak mówił "w ogromnej mierze pomoże nam chronić życie naszych obywateli i przeciwdziałać rosyjskiemu złu".

Polska i Ukraina zapowiadają, że "będą kontynuować wysiłki na rzecz zwiększenia zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy oraz ukraińskich sił bezpieczeństwa i obrony w celu obrony terytorium i społeczeństwa Ukrainy przed rosyjską inwazją, odpowiedzi na jakikolwiek kolejny atak zbrojny ze strony Rosji, a także w celu zwiększenia interoperacyjności z NATO oraz przyspieszenia procesu dostosowania się Ukrainy do standardów NATO".

Zełenski zdradził, że umowa zawiera zapis dotyczący sformowania i szkolenia na terenie Polski ukraińskiego legionu. Będzie to nowa formacja złożona z ochotników, która na wzór ukraińskopolskolitewskiej brygady mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, znajdującym się na terenie Polski, wzięcie udziału w obronie Ukrainy przekazał Zełenski.
#polityka #sejm #konfederacja

Subskrybuj Nasze Kanały
Kanał Wirtualna Polska: ‪@wppl‬
Kanał Wirtualna Polska News: ‪@WirtualnaPolskaNews‬
Kanał Didaskalia: ‪@didaskaliaWP‬
Kanał Pomysł na Dom: ‪@pomyslnadom‬
Kanał Pudelek: ‪@pudelektv‬
Kanał Telewizja WP: ‪@telewizjawp6950‬
Kanał Klatka po klatce: ‪@klatka.po.klatce‬
Kanał Sportowe Fakty: ‪@WPSportoweFaktyYT‬
Kanał Vibez: ‪@vibezPLhv3wp‬
  / wirtualnapolskanews  
  / wirtualnapolska  
  / wirtualnapolska  

posted by flotint6