15 Free YouTube subscribers for your channel
Get Free YouTube Subscribers, Views and Likes

Bohdan Smoleń - Pieniążku mój ty mały. Rok 1982. Stan wojenny. UNIKATOWE

Follow
Kabaret TEY

Kabaret Tey® TEYATR®
Pieniążku mój ty mały

Słowa : Zenon Laskowik
Muzyka: Hubert Szymczyński
Prawo do fonogramu/Producent: Tadeusz Osipowicz ZPAV
Nagranie NA ŻYWO . Przedstawienie “ Przedszkole”. Na scenie Kabaretu Tey® wówczas już TEYATRu, Poznań Woźna 44.

Naciśnij guzik UDOSTĘPNIJ

Przedszkole
Z powodu boleśnie odmienionych realiów, coś jednak musiało się zmienić. Nie można już było tak po prostu udawać, że nic się nie stało i śmiać się z codzienności. Ona naprawdę przestała być śmieszna. Bardzo odmienione były także nastroje artystów. TEYowcy®, choć zwykle zdystansowani i biorący problemy z uśmiechem na klatę, radzili sobie z bolączkami, przyprawiając im rogi i robiąc z nich dowcip, tym razem sami byli o wiele poważniejsi. Coś pękło w narodzie i pękło w nich. Zestresowany Zenek nie mógł jeść, schudł piętnaście kilogramów. Pozostali kabareciarze również doskonale rozumieli powagę sytuacji. Każdy przeżywał ją po swojemu i na swój sposób próbował sobie z nią radzić. Oddanie się pracy było w tym wszystkim nawet pozytywne, ich myśli pochłonęły przygotowania, próby i obmyślanie koncepcji. Nowej koncepcji.
Narodził się TEYATR®. Zmiana była duża i poważna. Obejmowała stylistykę programu, jego charakter, a nawet nazwę. Widziany przez tak liczną dotąd widownię szyld Kabaret TEY® nad drzwiami przy Woźnej, zastąpił zupełnie nowy – TEYATR®.

Program zainaugurowano 1 czerwca 1982 roku przy ulicy Woźnej 44 – w siedzibie TEYATRu®. O sprzedaż biletów nie trzeba było się w najmniejszym stopniu martwić. Widownia nie zawiodła. Zestresowana realiami, szukająca pocieszenia i rozrywki, dopisała tłumnie wykupując wszystkie, kosztujące niebagatelne 350 złotych bilety w kasie. Mówiło się, że teraz TEY® będzie się śmiał ze stanu wojennego. Wszak do tej pory, każdy program żywo dotykał tego, co aktualnie działo się w kraju. Widzowie jednak mocno się zdziwili…
Przedszkole nie było już tak lekkie w odbiorze, a i zabawne było w inny, niż dotychczas sposób. Choć na scenę wyszli ci sami artyści, którzy wcześniej do łez rozbawiali liczną publiczność, ich żarty stały się poważniejsze. Autorem scenariusza do tryptyku był w całości Zenek, a w tym czasie przeszedł on dość poważną odmianę ducha i świadomości.
Choć koncepcja zupełnie inna, to fabuła programu pozostała na początku w aktualnościach i nawiązywała w dużej części do stanu wojennego, ale inaczej, niż dotychczas. Ogół toczył się wokół placówki edukacyjnej dla przyszłych towarzyszy. W dużej willi powstało piękne i nowe przedszkole. No ale nie przyszli do niego ci, dla których zostało zbudowane – dzieci. Odpowiedzialny za powitanie podczas otwarcia dygnitarzy i zebranych gości kurator – Olek Gołębiowski, zaprosił stację telewizyjną. Zobaczywszy, że mury placówki pozostają puste i uświadomiwszy sobie, że będzie wstyd, wpadł w panikę. Współpracujące na różnych szczeblach władze, podawały sobie jednak pomocną dłoń. I tak, na otwarciu zjawiło się doprowadzone siłą przez MO dziecko. Głodne, dość nędznie ubrane – w tę rolę wciela się Bodzio Smoleń. Jest wychowawca – Zenek Laskowik, jest przedstawiciel pomocy zagranicznej – przyjaciel TEYa®, artysta Peter Dopita, jest też górnik – Tadeusz Osipowicz, który wyrasta, nie wiadomo jak i kiedy spod sceny i zdezorientowany, próbuje się dowiedzieć, czy jest jeszcze w kraju czy może przekopał się już w tym stanie wojennym na drugą stronę? Są piosenki – śpiewany przez Tadka tekst „(…) ojczyzno leczona przez teledocentów i teleprofesorów – bądź uzdrowiona”, wywołuje na widowni odruch przemyśleń i refleksji. W innym utworze pod muzykę z Czterech pancernych pojawia się tekst A my na tej Woźnej, ładnych parę lat.
Przedszkole zagrano trzysta razy, w tym dwa spektakle na gościnnych występach poza Poznaniem.
( Fragment książki Kabaret Tey® – Z tyłu sceny).

Naciśnij guzik UDOSTĘPNIJ

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie bez pisemnej zgody Blue Room Productions. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Blue Room Productions jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

[email protected]
https://kabarettey.pl

posted by ruletamafw