15 YouTube views, likes subscribers in 10 minutes. Free!
Get Free YouTube Subscribers, Views and Likes

Šiaulių saldainių fabrikas 'Rūta' (1929-1930)

Follow
Lietuvos Respublika

Documentary footage about Antanas Gricevičius candy factory "Rūta" in Šiauliai, Lithuania. Filmed by Jonas Kazimieras Milius in 19291930.
Sound track: 1. Instrumental part from E. Santeugini's foxtrot "Tik tau, RioRita" (from Lithuanian singer Antanas Šabaniauskas album). 2. Danielius Dolskis "Lietuvaitė".

Dokumentainiai kadrai apie seniausią Lietuvoje konditerijos gamyklą Antano Gricevičiaus saldainių fabriką "Rūta" Šiauliuose. Filmuota J. K. Miliaus 19291930 m.

Fabriko istorija prasidėjo 1913 m. Šiauliuose, kai būdamas 36 m. amžiaus A. Gricevičius nedideliame mediniame name įrengė karamelės virimo katilą. Pirmieji darbininkai buvo patys savininkai A. Gricevičius ir jo žmona Juzefa. To meto Lietuvoje daugumą verslo įmonių valdė kitataučiai, tad norėdamas pabrėžti saldainių dirbtuvėlės lietuviškumą, A. Gricevičius pavadino ją tautinio augalo „rūta" vardu. Čia buvo gaminami karameliniai saldainiai, netrukus pradėti gaminti ir šokoladiniai.
Nepriklausomybės metu įmonė ypač suklestėjo. Tuomet fabrike jau dirbo 160 darbuotojų ir buvo gaminami net 300 pavadinimų saldainiai. RŪTA vis labiau garsėjo savo produkcijos kokybe ir įvairove. A. Gricevičiaus sukurtus saldainius dėl išskirtinio skonio greitai pamėgo daugybė smagurių. Šio konditerio talentas buvo įvertintas 4 aukso medaliais Nepriklausomos Lietuvos žemės ūkio parodose Jo talentas buvo įvertintas net keturiais žemės ūkio ir pramonės parodų medaliais. Gaminiai buvo apdovanoti ir tarptautinėse parodose: 1929 m. ,,Rūtos'' saldainiai pelnė Didįjį prizą Italijoje, o 1931 m. aukso medalį Didžiojoje Britanijoje. 1940 m. fabriką komunistai nacionalizavo.

„Karo laike beveik sunaikinta ir 1917 metais atstatyta, dabar išaugusi į milžinišką įmonę „Rūta" yra darbštaus ir energingo lietuvio p. Gricevičiaus nuosavybė. „Rūtos" gaminiai Lietuvos rinkoje turi pastovią ir žymią vietą, nes dėl savo aukštos kokybės labai plačiai reklamuojami. „Rūta" gamina 200 pavadinimų saldainių, jos apyvarta jau 1928 metais siekė milijoną litų. „Rūta" savo gaminiais nespėja patenkinti vietos rinkų reikalavimų, dėl to mažai gamina eksportui, nors jos gaminių reikalavimas užsieniuose, ypač Amerikoje, Prancūzijoje, Italijoje, yra labai didelis. „Rūtos" gaminiai daugelyje parodų apdovanoti aukso ir sidabro medaliais, o pereitais metais tarptautinėje parodoje Italijoje apdovanoti „Grand Prix" dideliu aukso medaliu. Dabar „Rūtos" įmonė persikėlė į naujai pastatytus erdvius rūmus, kurie kainavo apie šimtą tūkstančių litų, įsigijo daug naujų moderniškų mašinų. Šios įmonės aukštos kokybės gaminiai laikomi geriausiais". ("Šiaurės Lietuva", 1930, Nr.1)

1940 m. SSSR okupavus Lietuvą, jau rugpjūčio 16 dieną „Rūtos" fabrikas buvo nacionalizuotas. Juzefa Gricevičienė ir jų jauniausias 17metis sūnus Antanas (šeimoje iš viso buvo 4 vaikai: Antanas, Marija, Vladas ir Janina) buvo ištremti į Sibirą.
1949 metais Juzefa Gricevičienė su sūnumi Antanu pamėgino iš t­remties bėgti. Tai jiems pavyko. Tačiau pikti liežuviai išdavė bėglius čia, tėvynėje. Antanas dar spėjo pasimatyti su jau sunkiai sergančiu tėvu (kuris tais metais per Kalėdas ir mirė, palaidotas Šiauliuose), po to vėl buvo antrą kartą ištremtas į Sibirą. Ten ir vedė Laimą Ignatavičiūtę. Grįžo 1956aisiais.

Garso takelis: 1. Antano Šabaniausko įrašyto fokstroto "Tik tau, RioRita" (komp. E. Santeugini) instrumentinės dalies ištrauka. 2. Danielius Dolskis "Lietuvaitė".

"Kai tik būsite Šiauliuose, nepamirškite užeiti į "Rūtos saldainių fabriką, o užėję persitikrinsite, kad "Rūtos" tikrai yra geriausi saldainiai."

Originalų saugotojas Lietuvos centrinis valstybės archyvas.

posted by tilacinoln