Get free YouTube views, likes and subscribers
Get Free YouTube Subscribers, Views and Likes

Tadeusz Faliszewski - Ty albo żadna

Follow
Polskie Piosenki

Tadeusz Faliszewski (ur. 20 października 1898 w Żywcu, zm. 2 września 1961 Chicago) – polski piosenkarz, aktor kabaretowy, rewiowy i operetkowy i reżyser, „beliniak”, porucznik rezerwy intendent Wojska Polskiego. Był synem Władysława Faliszewskiego i Matyldy z Kirchnerów. Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczęszczał do szkół. Ukończył lwowską Szkołę Politechniczną. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach 3. szwadronu 1 pułku ułanów Legionów Polskich. Do 14 grudnia 1915 roku przebywał na leczeniu w Domu Rekonwalescentów w Kamieńsku, a później w szpitalu w Krakowie. W czasie wojny z bolszewikami był oficerem łącznikowym z Ministerstwem Spraw Wojskowych. Został zweryfikowany w stopniu porucznika ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku w korpusie oficerów rezerwy administracji, dział gospodarczy. W latach 1923–1924 posiadał przydział w rezerwie do Okręgowego Zakładu Gospodarczego Nr IX w Brześciu nad Bugiem. W 1934 roku był w korpusie oficerów rezerwy intendentów. Jako aktor zadebiutował w 1922. Grał na scenach i estradach wielu miast Polski, m.in. w Krakowie, Radomiu, Kaliszu i Częstochowie. Jako wokalista występował z Adamem Astonem i Tadeuszem SasJaworskim w popularnym wówczas Chórze Warsa, związany był z warszawskimi teatrzykami rewiowymi Morskie Oko i Nowy Ananas. W latach 1929–1930 kierował kinoteatrem Hollywood, a później założył własny kabaret literacki Rajski Ptak. W konkursie Polskiego Radia zorganizowanym w 1937, mającym wyłonić najpopularniejszego piosenkarza zajął III miejsce, po Mieczysławie Foggu i Stefanie Witasie. W 1937 wystąpił w filmie Konrada Toma Parada Warszawy, rok później, w Królowej przedmieścia, w reżyserii Eugeniusza Bodo. 24 sierpnia 1939 roku został zmobilizowany. Wziął udział w kampanii wrześniowej. W marcu 1940 roku został aresztowany, a później skierowany do obozu Gusen, gdzie śpiewał w chórze i prowadził zespół artystyczny, organizując teatr estradowy. Po wojnie pozostał na emigracji początkowo w Wielkiej Brytanii, gdzie nawiązał współpracę z Teatrem Polskim w Londynie. Następnie wyjechał do USA. Tam współpracował z Feliksem Konarskim. Jego żoną była aktorka Halina Kidawska.

Zapraszamy na Naszą stronę na FB:   / polskiepiosenki2013  
Znajdziecie tam najnowsze informacje i powiadomienia o dodanych piosenkach oraz będziecie mogli zdecydować jaką piosenkę usłyszycie na kanale, a także w jakim kierunku go rozwijać.

TEKST:
Tadeusz Faliszewski Ty, albo żadna (1932)
Autor tekstu: Ludwik Szmaragd
Kompozytor: Jerzy Petersburski Jerzy Warrens

Co tu kryć
Kocham cię szalenie
Twoim być
Jest dziś mym marzeniem
Cudne oczy twe
Dziwnie nęcą mnie
I na jawie, i we śnie

Ah,/Sama wiesz
Że mnie stale kusisz
Mów, co chcesz
Moją zostać musisz
Serce skradłaś mi
Pełzną w smutku dni/dość mam smutku dni
Więc/Dziś otwarcie mówię ci

Swój los na jedną stawiam kartę
Ty, albo żadna, ty, albo żadna
Tak musi być, bo serce mam uparte
Ty, albo żadna, ty, albo nikt

Choć może to twych uczuć nie jest warte
Że pragnę cię i to mój spokój tli/i że mój spokój znikł

Twój los na jedną stawiam kartę
Ty, albo żadna, ty, albo nikt

Zrozum że
Wszystko ci poświęcę
Kocham cię
Kocham i nic więcej
Szkoda nocy, dnia
Bo któż, droga ma
Będzie kochał cię jak ja

Tylko chcieć
Innych kobiet mógłbym
Tysiąc mieć
Mogę na to przysiąc
Lecz nie biorą mnie
Tylko ciebie chcę
W tobie widzę szczęście swe

Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz www.zyciorysy.info . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.

posted by songbird26et