YouTube magic that brings views, likes and suibscribers
Get Free YouTube Subscribers, Views and Likes

W poszukiwaniu 'nowej' fizyki Leszek Roszkowski

Follow
Copernicus

FESTIWAL KOPERNIKA 611 maja 2014 Kraków
http://www.copernicusfestival.com

Wprawdzie pozornie to Wszechświat astronomów jest ciekawszy niż Wszechświat w ujęciu fizyków cząstek elementarnych, bo w tym pierwszym znajduje się mnóstwo obserwowalnych, pięknych obiektów, a drugi wydaje się całkowicie ciemny i pusty. Ale po głębszym zbadaniu okazuje się szczególnie ciekawy: otóż światło opowiadał profesor to mniej niż jedna setna procenta całej masy i energii we Wszechświecie. Materia, z której my jesteśmy zbudowani, to zaledwie kilka procent. Zaś ok. jednej czwartej całej masy i energii Wszechświata to tzw. ciemna materia, a lwia część, czyli ok. 70 proc. to coś, o czym naprawdę bardzo niewiele wiemy i jak stwierdził prawdopodobnie nie dowiemy się tego za naszego życia. To ciemna energia. A więc Wszechświat, w którym żyjemy, jest niezwykle dziwaczny. Jesteśmy zaledwie drobną cząstką w tym, czego zupełnie nie znamy.

Praca prof. Roszkowskiego i jego zespołu koncentruje się na pytaniach dotyczących właśnie ciemnej materii. Czy jest jeden, czy wiele rodzajów ciemnej materii? Skąd się wzięła i dlaczego jest jej akurat tyle? Czy jest częścią większej całości, czy też nie? Jak ją „zobaczyć" i po co jest?

Teoria tłumaczył profesor pozwala przewidywać, że ma ona masę, bo dokłada się do bilansu materiienergii Wszechświata. Jest też stabilna, bo istnieje i się nie rozpadła. Wiadomo też, że powstała we Wczesnym Wszechświecie, bo to z niego pochodzi promieniowanie reliktowe (pochodzące z czasów 380 tys. lat po Wielkim Wybuchu), które właśnie badamy, a w którym widać ślady wielkich ilości ciemnej materii. Wiemy, że jest to cząstka elementarna. Najpopularniejsza hipoteza, praktycznie jedyna niemal pewna, mówi, że jest to tzw. WIMP: Weakly Interactive Massive Particle słabo oddziałująca cząstka masywna.

Więcej na stronach Tygodnika Powszechnego:
http://tygodnik.onet.pl/wwwylacznie/f...

W drugim dniu Festiwalu Copernicus rozpoczął się cykl „Nauka w działaniu", który ma przedstawiać warsztat pracy naukowca. W festiwalową środę 7 maja, ze sceny krakowskiej PWST, o swojej pracy opowiadał prof. Leszek Roszkowski z University of Sheffield i Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, który współpracuje także z ośrodkiem CERN w Genewie. Prof. Roszkowski jest fizykiemteoretykiem, zajmuje się m.in. ciemną materią, bozonem Higgsa i nową fizyką.

„Nauka w działaniu" to pasmo wykładów podczas Copernicus Festiwal: Rewolucje, podczas których wybitni uczeni, specjalizujący się w różnych dyscyplinach naukowych, zdradzają tajniki warsztatu badacza. W cyklu wystąpią: profesor Leszek Roszkowski (fizyk jądrowy), profesor Maciej Żylicz (biolog molekularny), profesor Malcolm McCallum (fizyk i kosmolog), prof. Wacław Hryniewicz (teolog), prof. Ryszard Nycz (teoretyk i historyk literatury) oraz prof. Michał Paweł Markowski (polonista, eseista i publicysta). Wykłady odbywały się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej przy ul. Straszewskiego 2021.

posted by pobrala3g